Otrzymaj oferty od specjalistów jak Costerina IT - Systemy zabezpieczeń: Monitoring, Kamery, Alarmy, Sieci LAN WIFI GSM- Montaż,... nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Costerina IT - Systemy zabezpieczeń: Monitoring, Kamery, Alarmy, Sieci LAN WIFI GSM- Montaż,...

2

Instalacje alarmowe i monitoring – bezpieczeństwo w domu i firmie

Autor: COSTERINA Arkadiusz Odya, publikacja: 2021-03-16

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najważniejszych ludzkich wartości. Każdy chce się czuć bezpiecznie w swoim domu, mieszkaniu oraz pracy. Czasy, w których żyjemy, są szczególnie wymagające. Zagrożenia, które mogą nas spotkać każdego dnia, są naprawdę realne. Począwszy od włamania do domu, aż po napad w miejscu pracy. Jak możemy siebie, swoich bliskich i pracowników przed tym chronić? Z pomocą przychodzą nam urządzenia i instalacje alarmowe oraz monitoringu.

Kiedy przydaje się monitoring w domu?

Instalacje alarmowe i monitoring – co to takiego?

O alarmach słyszał każdy z nas. Kojarzone są przede wszystkim z... sygnalizatorem i syreną, czyli zewnętrznym urządzeniem emitującym światło pulsacyjne i dźwięk w momencie aktywacji. Tymczasem instalacja alarmowa to znacznie bardziej skomplikowany system niż może się wydawać.

Z czego składa się instalacja alarmowa?

Centrala – to serce całej instalacji. Do niej spływają sygnały ze wszystkich czujek. W momencie aktywacji centrala uruchamia syrenę, jak również może powiadamiać odpowiednie służby oraz właściciela nieruchomości. Nowoczesne centralne alarmowe wyposażone są w komunikację GSM, dzięki której automatycznie mogą wysyłać wiadomości SMS lub nawiązywać połączenia głosowe.

Czujniki ruchu – urządzenia wykrywają ruch i informują o tym centralkę. Posiadają regulację czułości pracy, jak również mogą pracować w określonych godzinach, np. po wyjściu z domu, ręcznym uzbrojeniu alarmu lub w nocy.

Kontaktrony – bezprzewodowe lub przewodowe urządzenia pełniące funkcję czujnika otwarcia okien i drzwi. Kiedy obwód zostanie przerwany przy uzbrojonym alarmie, powoduje to jego uruchomienie. To podstawowe zabezpieczenie na wypadek włamań przez okno lub drzwi.

Instalacje monitoringu, czyli kamery

Integralną częścią każdej instalacji alarmowej mogą być kamery monitoringu. Zapewniają one tzw. dozór wizyjny obiektu, stając się znakomitym uzupełnieniem alarmu.

Możliwości nowoczesnych kamer CCTV to w głównej mierze strumieniowe przesyłanie danych. Co to daje? Przede wszystkim możliwość oglądania obrazu z kamery na każdym urządzeniu wyposażonym w dostęp do internetu. Może to być smartfon, tablet lub laptop. Funkcjonalność ta jest szczególnie pomocna, jeśli chcemy monitorować nieruchomość, będąc od niej daleko. Przydaje się również do sprawowania zdalnej kontroli, np. nad opiekunką do dziecka lub pracownikami pozostawionymi samemu w firmie.

Alarmy - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 19 736 Specjalistów od Instalacji Alarmowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o alarmach